Sivrisineklerden korunmak için 5 önemli doğal yöntem

Yaz aylarında ısırdıkları bireylerde, kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı gibi belirtiler çıkmasına sebep olan sivrisineklerden korunmak için 5 önemli doğal yöntem…

Kekik Yağı ile Sivrisineklere Elveda Diyin

Birkaç damla kekik yağı üzerine fesleğen bitkisinin yapraklarından bir tutam eklenir ve bulamaç haline gelene kadar iyice karıştırılır. Sonrasında bu karışım, sineklerin ısırdığı, vücudun açıkta kalan bölgelerine sürülür. Kokusundan sivrisinekler yaklaşamayacaktır.

Okaliptüs Sivrisineklere Karşı Çok Etkili

Sivrisineklerden korunmak için etkili bir yöntem ise bir bardak su içerisine bir tutam okaliptüs bitkisinin yaprağı eklenerek kısık ateşte karıştırılır. Ancak, kaynamış su içerisine bir tutam okaliptüs yaprağı atıp da karıştırabilirsiniz. Karışımı, sivrisineklerin evinize girdiği cam altı, kapı altları gibi bölgelere dökün. Okaliptüsün kokusunda sivri sinekler yanaşamayacaktır. Ayrıca, yukarıda yer alan kekik yağlı karışıma da okaliptüs yağı ilave edip, vücudunuza sürerseniz, kekikten çok daha etkili bir sonuç alırsınız.

Sarımsak Kokusu Sinekleri Çok Uzak Tutar

 

Sarımsak gerçekten ağır kokusu ile beraber sivrisinekler olsun, böcekler olsun pek çok zararlıyı uzak tutmada etkilidir. Yaklaşık dört diş sarımsak döveçte iyice ezilir ve bir bardak su içerisine konulur. Sarımsak ve sudan oluşan bu karışıma bebek şampuanı ilave edilir. İyice köpürtülüp karışım vücudun açıkta kalan bölgelerine masaj yapılarak sürülür. Kokusu ve şampuanın tutucu etkisi ile beraber sinekler yaklaşamayacaktır.

Etkisi Kısa Sürse de Papatya’da Etkilidir

Sivrisinekler ile mücadele de bir diğer yöntem de papatya. Başlarından kesilen papatyalar su içerisinde 5-6 dakika kadar bekletilip, yıkandıktan sonra sineklerin ısırma ihtimali olan bölgelere sürülür. Papatya sivrisineklere karşı herne kadar etkili olsa da etkisi çok kısa sürmektedir. Bu yüzden saatte bir tekrar sürülüp korunma sağlanabilir

Hiç Birşey Yoksa Lavanta da Etkili Bir Yöntem

Standart kullandığınız nemlendiricinizi avucunuza sürüp, üzerine bir iki damla kadar lavanta yağı akıtıp bu haliyle karışımı sivrisineklerin ısırabileceği yerlere sürün. Lavanta kokusu ve aroması ile sivrisinekleri uzak tutacaktır.

Beş yöntemde de tahrişlik, kızarıklık vb. gibi etkiler görürseniz sonlandırın. Her ne kadar doğal da olsa yan etkiler her yöntemde olabilir.

1 Yorum

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir