Bursada Görülmesi Gereken Camiler

Bursa Camiler


Ulu Cami: Kent merkezinde bulunan Ulu cami, Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Bu caminin mimarisi kendine özgü olmasının yanı sıra iç kısmının inşası esnasında birçok hikaye bilinmektedir. Cami avlusunda üç adet şadırvan bulunmaktadır. Bu da o dönemde suya ve temizliğe düşkünlükten ileri geldiği bilinmektedir.  Cami içerisinde çok eski ve değerli parçalar bulunmakta ve simetrik bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bursa denildiğinde akla ilk gelen beş mekan arasında mutlaka Ulu cami gelmektedir. Mükemmel bir dizayn ile hazırlanmış olan bu cami, etrafının temizliği ve içerisindeki eski dönem izleri ile size tarihi gururlu bir şekilde göstermektedir. Oldukça güzel korunmuş olan bu yapının etrafında hanlar da bulunmaktadır. Namaz vakitlerinde oldukça kalabalık olmaktadır. Bunun sebebi de şehir merkezinin tam ortasında olmasından kaynaklanmaktadır. Bursa’ya gelen her insanın mutlaka görmesi gereken bir mimari eserdir.

Yeşil Cami: Yeşil türbenin bulunduğu yerde olan bu cami, türbeden dolayı sıklıkla ziyaretçi kabul etmektedir. Bu ziyaretçi akının olduğu dönemlerde de normal günlerde de kalabalık olmaktadır. Çünkü Yeşil Cami de şehir merkezine oldukça yakındır ve huzur veren bir havası bulunmaktadır. Bahçesinde oturup zaman geçirebileceğiniz ve saatlerce incelemeye doyamayacağınız şahane bir mimari eserdir.

Hüdavendigar Cami: I. Murad tarafından yapılan ve o döneme aile olan Hüdavendigar cami, Bursa’nın en büyük camilerinden biridir. Mimari eserlerin de o dönemi yansıtmasından dolayı oldukça değerlidir. Cami dışında bulunan yapılar, imaret, hamam ve türbe gibi yapılarda bulunmaktadır. Şehrin merkezine yakın olmasından dolayı ziyaret konusunda ulaşım sıkıntısı da yaşanmamaktadır.

Muradiye Cami: II. Murat döneminde yapılmış olan Muradiye semtinde bulunan ibadethanedir. Giriş kısmında kemerli bir yapı görülmektedir. Kubbesi yüksektir ve çini gibi detaylara da sıklıkla yer verilmiştir. İnce işçilik gerektiren bu dekorlar, Osmanlı dönemini yansıtan eserler arasındadır. Bulunan yerde padişahlar adına yapılan son cami olarak bilinmektedir.

Emir Sultan Cami: Bulunduğu semte ismini veren bu cami, Emir Sultan’da bulunmaktadır. 1500 lü yılların başlarında Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmış olup, 18. Yüzyılda III. Selim tarafından restore edilmiştir. Bu dönemde gerçekleşen deprem sonrasında hasar alan cami, sürekli bir onarım içerisinde olduğundan dolayı özgünlüğünü kaybetmeye yüz tutmuştur. Bursa’nın en geniş ve en güzel avlusuna sahip olan camisidir. Yapı kare şeklinde olup kubbe oldukça yüksektedir. Ayrıca, cami avlusunda Emir Sultan’ın eşi, oğlu ve iki kızının türbesi bulunmaktadır.

Şehadet Cami: Bursa’nın Hüdavendigar semtinde yer alan ve dönemin en eski camilerinden biri olan Şehadet Cami, 1365 yılında Sultan I. Murad tarafından inşa edilmiştir. Eski bir kilise olması ile bilinen, Osmanlı Devleti’nde I. Murat tarafından çevrilmiş. O dönemde yaşayan gayri müslimler tarafından I. Murad’ın kendilerine uyguladığı hoşgörü politikası neticesinde Osmanlı devletine tahsis edilmiştir. Dış görüntüsüne bakıldığında klise kalıntıları farkedilebilmektedir.

Hacılar Cami: Bursa’nın merkezinde yer alan Hacılar Cami, 1400’lü yılların sonlarında hacca gitmek isteyen ancak gidemeyen Müslümanların bir araya gelerek oluşturdukları fon sayesinde yapımına başlanan camidir. Caminin yapımında en büyük yardım ve desteği bakkal Hacı Sinan bey sağlamış olup, hac özleminden dolayı Kabe yapısına benzer şekilde dikdörtgen olarak tasarlanmıştır. Caminin iç dekorasyonunda renkli ahşaplar kullanılması, estetik açıdan içerisine giren insana huzur vermektedir. Caminin diğer pek çok Bursa camisine nazaran daha küçük bir kubbesi mevcuttur.  Kubbe ve minarenin küçük olmasının sebebi halkın bütçesinin yetersizliğinden dolayıdır.

1 Yorum

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir