Bursa Türbeleri

Osmangazi Türbesi:

Osmanlı beyliğinin kurucusu olan ve Osmanlı Devleti’nin ilk padişahıdır. Bu yüzden en çok bilinen isimlerden ve en sık ziyaret edilen türbelerden biridir. Başlangıçta Orhangazi ile aynı yerde yapılan bu türbe, 1800 lü yılların sonunda meydana gelen bir deprem felaketinden sonra hasar görmüştür. Bu dönemde ayrı yerlere yapılan türbeler ayrı çatı altında günümüze kadar gelmiştir. Bursa’nın tophane semtinde bulunan türbe, Orhangazi türbesi ile oldukça yakındır. Ziyaret açık olmasıyla birlikte her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Orhangazi Türbesi:

 

Bursa şehir merkezinde Tophane adı verilen semtinde yer alan Orhangazi türbesi, gerek Bursa halkının gerekse dışarıdan gelen turistlerin uğrak adresi olmaktadır. Her Türk evladının gelip ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Bunun dışında zamanında yapılmış olan bunca savaşların en sahici göstergesidir. Restorasyon yapılarak onarım gerçekleşse de o dönemden kalan mimarlerin zarar görmesi engellenmiştir.

Yıldırım Bayezid Türbesi:

 

Bizlere bu toprakların emanet edilmesini sağlayan ve zamanında bizler için mücadele vermiş olan Yıldırım Bayezid, Bursa’ya geldiğinizde uğramanız gereken türbeler arasındadır. Namaz vakitlerinde ziyaret şansınız olursa eğer, bu kalabalıktan faydalanarak namaz kılabilir ve duanızı edebilirsiniz. Namaz vakitlerinin bu derece önemli olması da bundan kaynaklanmaktadır.

Yeşil Türbe:

Yeşil cami yanında yer alan türbe, Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. O döneme ait eserlerin ve ihtişamın en güzel örneklerinden biri olmaktadır. Etrafında bolca yeşilliğinin olması ve Yeşil caminin bulunmasından dolayı bulunan semt Yeşil ismini almıştır. Bursa’nın en meşhur türbelerinden biri olan ve hemen hemen herkesin bildiği Yeşil türbe, dış görüntüsü itibari ile yeşil ve 8 köşeli bir yapıdadır. Tavan ve mihrap kısmının geniş olması da türbenin bir diğer özelliklerindendir.

Kırgız Türbesi:

Kırgızlar tarafından yaptırılmış olan bu türbe hakkında bilinen çok detaylı bilgi yer almamaktadır. Ancak türbenin genel anlamda dikkat çekici olması da Osmanlı döneminde yapılan mimari eserlerin bir göstergesi haline gelmiştir. Bursa’nın İznik ilçesinde yer alan türbe, bu bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Piremir Türbesi:

Emir Sultan’a ait olan bu türbe Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunmaktadır. Görünüm olarak diğer türbeler gibi döneminin kalıntılarını yansıtmaktadır. Türbe oldukça eski olmasına rağmen ufak bir restorasyon ile toparlayarak günümüze kadar gelmiştir. Giriş kapısının doğu yöne bakması da yine bilinen özelliklerinden biridir.

Umurbey Türbesi:

II. Murat döneminden kalma olan bu türbe, Umur bey tarafından yaptırılmıştır. Bu türbenin en önemli özelliği de Bursa’da bulunan ilk Türkçe yazıt bulundurmasıdır. Camisi bulunmaktadır ve bu yapılar normal cami gibi değil farklı yapılarda görülmektedir. Dikdörtgen şeklinde yan yana iki adet blok şeklinde olup ibadete açık bir durumdadır.

Sancı Dede Türbesi:

Bu türbe de yeşil türbenin bulunmuş olduğu Yeşil semtinde yer almaktadır. Diğer türbeler gibi ihtişamlı bir yapısı yoktur. Ancak etrafı demir korkuluklar ile kapatılmıştır. Gelebilecek tüm problemler düşünülmüştür. Geçmişten bugüne kadar sıkı şekilde denetlenmiş olup, genellikle adak gibi durumlarda bu türbenin yanı kullanılır ve işlem burada gerçekleşir.

Abdullatif Kudsi Türbesi:

Zeyniler cami ye yakın bulunan türbe II. Murat tarafında ortaya konmuştur. Bu dönemde yapılan tüm türbe vb. mimari eserlerde süs ve detaylar abartılı şekilde gözlenmektedir. İnce işçilik gerektiren ve detayları ile göz zevkinizi arttıracak eserlerin olduğu görülmektedir. Saçakları ve değişik mimarisi ile 1900 lü yılların ortasında restorasyon yapılmıştır ve şu an ziyarete açık bir yerdir.

 

0 Comments

Şuan yorum yok...

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir