Bursa Kamp Bölgeleri

Sarı Alan Kamp Alanı: Sarı alan, Uludağ’dan önceki duraktır. Uludağ’a çıkan herkesin bildiği ve kamp için ideal alanları mevcuttur. Sarı alan, gerek Bursa içerisinden gerekse Türkiye’nin farklı bölgelerinden insan çekmektedir. Muhteşem doğası, havası ile kamp severlerin vazgeçilmez alanlarından biridir. Ulaşım bakımından sıkıntı yaşanmaması da cazip kılmaktadır. Yükseklik bakımından biraz soğuk olmaktadır. Bu yüzden kamp için yaz ayları bile tercih edilse sıcak tutmak adına bir takım malzemeler ile çıkmanızda fayda var.

Misi Kamp Alanı: Misi köyünde bulunan bu kamp alanı misi deresinin kenarından bulunmaktadır. Kamp için ideal doğası tüm doğaseverleri burada toplamaktadır. Bursa halkının dahi günü birlik kampları için en kolay kaçış noktasıdır. Yerin düz ve müsait oluşundan kaynaklı olarak sadece çadır değil aynı zamanda karavanlı kamplar da görülmektedir. İnsanlar karavanlarını Misi de belirli noktalara bırakarak burada kısa zamanlı tatillerini de gerçekleştirebilirler. Özellikle aile için de oldukça keyifli ve müsait bir ortamdır.

Çobankaya Kamp Alanı: Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan bu kamp alanı ise oldukça bilinen ve sosyal olarak da aktif bir bölgedir. Güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması da aileler tarafından tercih sebebi olmaktadır. Kişisel ihtiyaçların giderilmesi adına da oldukça fazla seçenek bulundurmaktadır. İhtiyaç duyabileceğiniz ve aklınıza gelmeyen tüm imkanlar kamp alanında yer almaktadır. Doğası ile de sizleri kamp esnasında tatmin edecektir.

Kocayayla Kamp Alanı: Bursa’nın Keles ilçesinde bulunan Kocayayla, dağ esintilerinin ve kavurucu yaz sıcaklarında serinliğin adreslerinden biridir. Düz bir alan olması da kamp için oldukça müsaittir. Orman manzarası ve göleti ile kamp yapacak kişilerin tercih sebeplerindendir. Temiz havası ile mükemmel bir huzur sunmaktadır. Alabalık mangal gibi alternatif yiyeceklerinde bulunduğu Keles’in merkezine de yakın olmasından kaynaklı ihtiyaçların giderilebileceği nezih bir alandır.

 

Balaban Şelalesi Kamp Alanı: Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Balaban köyü, çok fazla bilinmeyen saklı kalmış bir cennettir. Uludağ’dan itibaren uzanan şelalesi ile oldukça dikkat çekmektedir. Engebeli bir bölgedir ancak şelale kenarlarında bulunan alüvyal çıkıntılar sayesinde korunaklı alanlar bulunmaktadır. Bu bölgeler de doğaseverler için alternatif kamp yerleri oluşturmaktadır. Akan suyun sesi eşliğinde çadırınızı kurarak keyifli bir kamp macerası için oldukça ideal bir bölgedir.

Uludağ Yedigöller Kamp Alanı: Uludağ’ın kuzeybatı yamacında kalan bu göller bölgesi oldukça ihtişamlı manzarası ile doğa severlerin uğrak adresidir. Ancak her göl kenarında (örneğin; Karagöl) kamp alanı bulunmamaktadır. Kamp için ideal olan alanlardan biri Kilimli gölü civarıdır. Göl kenarının sessizliği ile doğanın sesine kulak verebilirsiniz. Yüksekliğin fazla olmasından kaynaklı olarak da soğuğa hazırlıklı olarak gitmekte yarar bulunmaktadır.

Gökoz Göleti Kamp Alanı: Keles ilçesinin Gökoz köyünde bulunan bu gölet, düz bir arazidedir. İçeri de kalan ve saklı kalmasından dolayı da sakinliğin ve dinlenmenin doğru adresi olmaktadır. Temiz havası ve doğası ile sizi adeta büyülemektedir. Göl kenarında yürüyüş yapabilir ve güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte gölde gezinti yapabilirsiniz ve göl kenarında kamp alanları da mevcuttur.

Dağyenice Gölü Kamp Alanı: Dağyenice Bursa’nın Orhaneli ilçesinde bulunmaktadır. Bu yol üzerinde doğa manzaraları harikadır. Ancak Dağyenice köyünde bulunan bu manzara kesinlikle herkesin görmesi gereken bir yer olmaktadır. Gölde balık tutabilir ve kampı gölün kenarından rahatlıkla atabilirsiniz. Sessiz ve sakin olması da avantajlarından biridir. Ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaması da oldukça büyük öneme sahiptir.

Son olarak kamp için hazırlıklarımızı yaparken Bursa’daki alışveriş merkezleri yazımızı inceleyerek kamp malzemeleri eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

Ben kampçı değilim günübirlik eğlenir, gece evime dönerim diyenlerdenseniz Bursa’daki eğlence mekanları ve diğer etkinliklerimize göz atabilirsiniz.

1 Yorum

  • Bence Bursa’yı bilmeyen okurları özellikle Uludağ bölgesindeki kamplarda ayı tehlikesine karşı uyarmalısınız. Akla gelmeyen Kocayayla’da dahi şubat 2019’da yaptığım tek kişilik kampta ayı ile burun buruna geldim. İnsana alışık da olsa, yanımda köpeğim olmasa belki benimle ilgilenebilirdi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir