Bursa Botanik Park

Bursa’da mutlaka gezilmesi gereken noktalarından birisi olan Soğanlı Botanik Parkı, şehir hayatından biraz olsun uzaklaşarak, huzurla dinlenmek isteyebileceğiniz bir yer. Kısaca Soğanlı Botanik parkının genel tanıtımı, botanik parkı nerede ve nasıl gidilir? ile ilgili bilgileri vermek isterim. 

Soğanlı Botanik Parkı Nerede?

 Soğanlı Botanik Parkı, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Soğanlı Mahallesinde bulunmaktadır. Bursa batı yakın çevre yolunda Hayvanat Bahçesi’ nin bitişiğinde yer alıyor. Bursa şehir merkezine 8 km uzaklıkta.

 Soğanlı Botanik Parkı’na Nasıl Gidilir?

 Bursa’nın şehir merkezinden Soğanlı Botanik ParkI’na ulaşmak oldukça kolaydır. Şehir merkezinden kalkan 35-A ve 15/15-E numaralı otobüsler gidilebiliyor. Ayrıca parka minibüs seferleri de düzenleniyor. Terminal üzerinden de botanik parka giden minibüsleri kullanarak parka ulaşmak oldukça kolaydır.

 

Soğanlı Botanik Parkı Genel Bilgiler

Yapımına 1995 yılında başlanan park ancak 1998 yılında tamamlanarak, ziyaretçilerini karşılamaya başlanmış. Yıllar içinde yeni düzenlemeler ve ekleler yapılarak, masalsı bir atmosfer yaratılmış.1.derecede sit alanı olan park, böylelikle koruma altına alınmış.

Botanik Parkı, 400 dönümlük bir alanı kaplamakta. Bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık olan Botanik Parkta, Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, gül bahçesi, kaya bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi bölümlerin yer aldığı parkta, 150 tür ağaç, 27 çeşit gül, 76 tür çalı, 20 tür örtücü bitki bulunmakta.

Bursa’nın en verimli ovasına kurulan park, özellikle botanik fotoğrafçılarının oldukça uğrak yerlerinden biri.

Soğanlı Botanik Parkı’nda Neler Bulunuyor

Parkın bünyesinde otel ve restoran olarak hizmet veren 17-19 yüzyıl Bursa konaklarının modellendiği bir bölüm yer alıyor. Koşu ve yürüyüş yolları, spor alanları, bisiklet parkurları, çocuk oyun, otomobil pisti, spor aletleri gibi etkinlik alanlarının yanı sıra Botanik Park’ta bir de suni gölet bulunuyor.

 

Botanik Parkında Neler Yapılır?

 

Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için oldukça ideal bir olan Soğanlı Botanik Parkı’nda 12 km’lik bir yürüyüş yolu bulunuyor. Temiz hava almak ve spor yapmak için en ideal noktalardan birisi. Bunun yanı sıra, 1 kilometrelik bisiklet yolunda bisiklet kiralayarak parkı gezebilmek mümkün. Ayrıca, dünyanın çeşitli noktalarından getirilen gül ve çiçek bahçelerini gezebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Parkın içinde bulunan 3 büyük göleti ziyaret edebilir, oyun havuzlarında değişik aktiviteler yapabilirsiniz.

150 farklı türde 8000’e yakın ağacın, 76 farklı türde çalı çeşidinin, çim, dam koruğu, kokulu ballıca, mayası lotu, kedi nanesi gibi 20 farklı türde yer örtücü bitkinin ve 27 farklı türde 6.000 gülün bulunduğu parkta bahçeler de çeşitli temalara veya iklimlere göre düzenlenmiş durumda bulunuyor. Gezerken içinizin açılacağını garanti edebilirim.

Botanik parkı içerisinde ahşaptan imal inşa edilen ve Bursa’nın yerleşim kültürünü Osmanlı’dan günümüze değin sergileyen bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde, eskiden yeniye doğru inşa edilen yapılar yer alıyor. Bu bölümü de gezerek mimari gelişim hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Fotoğraf: Namık Kemal TAŞCI

Kaynak: Elifinatlasi.com

 

 

1 Yorum

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir